Dożynki w Ustroniu Morskim

Jesień to czas dożynek. Z tej okazji, w całej Polsce organizowane są festyny z uroczystą oprawą, mającą zapewnić pomyślność rolnikom podczas przyszłych zbiorów. Również w Powiecie Kołobrzeskimdożynki są obchodzone, a na nie zapraszani są wszyscy, którzy przebywają w tym czasie w okolicy. Zwykle są tu obchodzone nieco wcześniej, kiedy w Gminach powiatu jest jeszcze sporo gości, którzy będą mieli ochotę w nich uczestniczyć.


W tym roku pierwsze dożynki w Powiecie Kołobrzeskim obchodzone były w Gościnie. 30 sierpnia, w niedzielę na placu przy Domu Kultury o godz. 10.30 zebrali się uczestnicy obchodów, którzy w uroczystym korowodzie przemaszerowali pod Kościół Parafialny, gdzie o godz. 11.00 odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna, w intencji tegorocznych plonów. Po mszy uczestnicy dożynek wrócili w korowodzie pod Dom Kultury, gdzie o godz. 12.00 przewidziano ceremoniał dożynkowy, na którym można było podziwiać i oceniać najpiękniejsze wieńce, a także poznać Gospodynię i Gospodarza Roku. Po oficjalnych uroczystościach, jak tradycja nakazuje rozpoczął się festyn z zabawą taneczną na żywo. W czasie festynu nagrodzone zostało też najsmaczniejsze sołeckie ciasto. Impreza zakończyła się o północy pokazem fajerwerków.

W kolejną niedzielę, 5 września odbędą się dożynki w Gminie Siemyśl i Ustroniu Morskim. W Ustroniu, uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 mszą świętą dożynkową. Następnie, kolorowym korowodem uczestnicy obchodów przejdą na Boisko Sportowe przy ul. Wojska Polskiego, gdzie o godz. 14.00 odbędzie się ceremoniał dożynkowy. Po ceremonii, o 15.00 rozpocznie się koncert Strażackiej Orkiestry Dętej Morka, a następnie występy artystyczne grup działających w Gminnym Ośrodku Kultury. O godz. 16.30 odbędzie się Narodowe czytanie „Lalki” Bolesława Prusa, a od 17.00 rozpoczną się liczne konkursy dla wszystkich oraz konkursy na ciasto dożynkowe i najsmaczniejszy chleb dożynkowy. Od godzinie 18.00 rozpoczną się występy artystyczne zespołów zaproszonych do uświetnienia Dożynek. Na zakończenie odbędzie się zgodnie z tradycją, zabawa taneczna pod chmurką, aż do północy.

Nietypowo, bo we wtorek, 8 września obchodzone będą dożynki w Gminie Kołobrzeg . Święto rolników rozpocznie się tradycyjną mszą świętą w kościele parafialnym w Dźwirzynie, o godz. 14.00. Organizatorzy dożynek - Wójt i Radni Gminy Kołobrzeg oraz Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Kołobrzeg zapraszają na te uroczystości nie tylko mieszkańców, ale także turystów przebywających w Gminie. Barwny korowód dożynkowy wyruszy o godzinie 15.00, by o 15.30 zaprezentować się na terenie Amfiteatru w Dźwirzynie. Dalsze uroczystości odbędą się już na terenie Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Dźwirzynie. O godzinie 15.30 nastąpi oficjalne przekazanie przez starostów chleba i odbędzie się przygotowany na tę okoliczność ceremoniał dożynkowy. Na godzinę 16.00 organizatorzy zaplanowali występy zespołów folklorystycznych: Pomorzanie i Kurna Chata. Obchody uświetni także występ Strażackiej Orkiestry Dętej Morka. Gwiazdą wieczoru będzie folkowy zespół Rzepczyno, który rozpocznie koncert o godzinie 19.00. W przerwach odbędą się konkursy i zabawy dla publiczności. Na godzinę 20.00 zaplanowano biesiadę Disco Polo. A na godzinę 21.00 zabawę taneczną.

Dożynki w Gminie w Dygowo będą miały miejsce w sobotę, 12 września. W programie jest, podobnie jak w innych gminach msza święta dziękczynna, konkursy (w tym na najpiękniejszy wieniec dożynkowy),wybory Gospodarza i Gospodyni Roku oraz konkursy, poczęstunek i zabawa dla wszystkich chętnych.


Dożynki są typowym świętem ludowym, połączonym z tradycyjnymi obrzędami, które wieńczą ukończenie żniw. W naszej tradycji i kulturze ludowej mają one swoje ważne miejsce. Obecnie, dożynki zmieniają z roku na rok swój charakter, a najpopularniejsze odbywają się na Jasnej Górze. Podobnie jak u nas, dożynki obchodzone są w Niemczech i Szwajcarii. Jeśli nigdy nie byliście na ich obchodach warto, korzystając z okazji i urlopu, poznać jak obchodzi się je w Powiecie Kołobrzeskim.

Co roku uczestniczą w nich setki turystów, specjalnie też dla nich wymyślanych jest wiele nowych atrakcji, jednak tutejsze dożynki, na szczęście jeszcze wciąż zachowały wiele z tradycyjnych obchodów, jakie odbywają się w wielu innych wsiach w kraju. Można tu zjeść tradycyjne potrawy, wziąć udział w konkursach i pobawić się w gronie rolników i ich rodzin. Takie spotkanie, ze względu na kultywowanie tradycji, ma także elementy edukacyjne. Podczas ceremoniału dożynkowego Starosta i Starościna, którzy prowadzą ceremonię, przekazują także informacje o zbiorach, o gospodarstwach i o plonach. W tradycyjnych strojach, z darami ziemi, z chlebem i z wieńcami - ma to swój magiczny urok, któremu wielu "mieszczuchów" może się oddać choć na jeden dzień.

Dodano: 2015-09-02 16:00:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz