Dźwirzyno

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Dźwirzyno to nadmorska wieś sołecka w gminie Kołobrzeg i w województwie zachodniopomorskim. Położenie bardzo korzystne dla wczasowiczów. Na północy znajduje się wybrzeże Morza Bałtyckiego, a od południowego - zachodu Jezioro Resko Przymorskie.

Dźwirzyno jako Dwirin znane jest już od 1270 roku, kiedy to było własnością nieistniejącego już klasztoru w Białobokach, a następnie od 1417 roku, należało do miasta Kołobrzeg. Od zawsze była to mała osada, a w 1780 roku naliczono tylko 156 mieszkańców wioski. Głównym zajęciem mieszkańców ówczesnego Dźwirzyna było rybołówstwo i wydobywanie torfu.

Pewien rozwój nastąpił w połowie XIX i na początku XX wieku, kiedy to powstawały pierwsze obiekty związane z obsługą letników. W czasie ostatniej wojny Dźwirzyno zostało zniszczone i nie zostało zamieszkane. Sąsiedztwo terenów wojskowych w niedalekim Rogowie uniemożliwiało jakiekolwiek zamieszkanie. Na początku lat 60 - tych zniesiono zakaz osiedlania się i od tego czasu zaczęły powstawać nowe obiekty turystyczne, a także zaplecze rybackie. W 1978 roku, Dźwirzyno otrzymało status miejscowości uzdrowiskowej, co niewątpliwie wpłynęło na jej dalszy rozwój.

Obecnie, na kanale Resko łączącym jezioro z morzem, znajduje się mały port rybacki. Większość mieszkańców utrzymuje się głównie z turystyki.


Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja